ARCHIV AKTUALIT

Interpelace Hany Aulické Jírovcové na ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera ohledně dalšího směřování surovinové politiky státu.


Stát mění pravidla nakládání s ložisky strategických surovin. Patří mezi ně i lithium.

Nová pravidla připravilo na základě úkolu předcházející vlády Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Strategie klade důraz na veřejný zájem a ochranu strategických surovin ČR. Průzkum ložisek by měly provádět státní firmy a zpracovatelský řetězec musí být na území republiky.


Mgr. Miloš Faltus
Mgr. Miloš Faltus

15.2. 2018 Na Cínovci poklad neleží, stát nemá surovinovou strategii: Rozhovor s Milošem Faltusem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy


Jaroslav Borka
Jaroslav Borka

8.2. 2018 Rozhovor s Mgr. Jaroslavem Borkou: Horní zákon potřebuje novelizovat


Andrej Babiš
Andrej Babiš

31.1.2018 Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil Memorandum o porozumění uzavřené s firmou EMH za neplatné. Ministerstvo průmyslu a obchodu ani bývalý ministr Jiří Havlíček (ČSSD) se k jeho slovům nevyjádřili.


                            Těžba lithia v Česku


25.1. 2018 Česká republika podepíše s australskou firmou European Metal Holdings (EMH) dodatek k memorandu o těžbě lithia u Cínovce do jednoho týdne. Jak řekl ministr průmyslu a obchodu, jeho obsah je zatím tajný.

Zpráva ČTK


Interpelace Hany Aulické Jírovcové na vyhodnocení dopadů Memoranda s EMH

Hana Aulická Jírovcová
Hana Aulická Jírovcová

V návaznosti na činnost ministerstva průmyslu a obchodu podala dne 18. 1. 2018 interpelaci poslankyně za KSČM Ing. Hana Aulická Jírovcová. Vzhledem k tomu, že menšinová vláda hnutí ANO, která na "kauze lithium" postavila předvolební kampaň se tázala ministra Tomáše Hünera, kdy bude vyhodnocení dopadů memoranda dokončeno, případně kdy lze očekávat další postup v této věci ve smyslu přijatého usnesení Poslanecké sněmovny.


Ministerstvo průmyslu a obchodu zatím neplánuje zrušení memoranda o těžbě lithia

Podle ministra Tomáše Hünera resort vyhodnocuje, co by z hlediska penalizací nebo finančních postihů takový krok znamenal.

V řádu několika týdnů by se měl setkat se zástupci společnosti European Metals Holdings (EMH), která chce prostřednictvím české firmy Geomet těžit kov u Cínovce.

"Memorandum obsahuje nejenom oblast průzkumu a těžby, ale taky zpracování případně vytěžené směsi lithia s horninou a následně i prodeje těch výrobků. Tady si, myslím, musíme vyjasnit, co si pod tím obě strany představují," řekl Hüner.

Možná těžba lithia v ČR se stala jedním z největších témat před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny. Předseda hnutí ANO a současný premiér Andrej Babiš memorandum několikrát označil za krádež spáchanou ČSSD. Po volbách EMH uvedl, že jeho zájem o těžbu u Cínovce trvá a chce o projektu jednat s novou vládou.Ve svém programovém prohlášení Babišova vláda uvádí, že prošetří okolnosti, způsob a předmět uzavřeného memoranda a prověří možnosti těžby a zpracování lithia ve státním podniku Diamo. Maximální efekt z těžby všech nerostných surovin má podle nové vlády zůstat v rukou státu.Na německé straně se začne těžit lithium, společnost Deutsche Lithium už dostala licenci na třicet let. Podrobnosti najdete v článku.


2. 3. 2018 Společnost EMH i nadále připravuje těžbu lithia na Cínovci. Jednostranné zrušení Memoranda o porozumění nic nemění na tom, že má podle platného Horního zákona přednostní právo k těžbě.

Zpráva ČTK


Tomáš Hüner
Tomáš Hüner

1. 3. 2018 Česká republika jednostranně zrušila Memorandum o porozumění s australskou firmou European Metal Holding, která má stále přednostní právo k těžbě lithia na Cínovci. Na jednání poslanecké sněmovny to prohlásil ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Přečtěte si zprávu ČTK.