Legislativa se nezměnila, stát lithium těžit nebude

V poslední době se v souvislosti z průzkumnými vrty, které na Cínovci provádí australská společnost European Metal Holding (EMH), opět začíná hovořit a psát o lithiu. Na jedné straně jako o předvolební bublině, která rychle splaskla, na straně druhé jako o bohatství, které si nesmíme nechat ukrást. Pravda je podle mého názoru jako obvykle někde uprostřed.

Článek zastupitele Karlovarského kraje Jaroslava Borky

Premiér bude jednat s ministry kvůli těžbě lithia

4.10. 2018 Premiér Andrej Babiš se ve dnes sejde s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem  a ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou kvůli plánované těžbě lithia v Česku.Důvodem je pondělní prohlášení australské společnosti European Metals Holdings (EMH) že získala povolení od úřadů zahájit v České republice třináct průzkumných vrtů. Další informace publikoval tyden.cz


Australané mohou začít pracovat na průzkumných vrtech

2.10. 2018 Australská společnost European Metals Holdings (EMH) oznámila, že získala povolení od úřadů zahájit v České republice třináct průzkumných vrtů, které jsou důležitým krokem v rámci studie proveditelnosti projektu. Akcie firmy na australské burze reagovaly na zprávu silným růstem, během dne stouply až o téměř 18 procent, což byl nejvyšší růst od počátku června, uvedla agentura Reuters. Báňský úřad ale o ničem neví. Podrobnosti najdete v článku zpravodajského serveru Euro.


23.7.2017 Nebýt loňských sněmovních voleb a vidiny ovlivnění části voličů, patrně by nikoho těžba lithia příliš nevzrušovala. O lithium v Česku je přesto značný zájem investorů. O to podivněji vyznívá následující příběh, jak stát se svým nerostným bohatstvím nakládá.


17.7. 2018  Těžaři EMH si od cínoveckého lithia slibují lepší marži

Společnost European Metals Holding pokračuje v přípravách těžby lithia v severočeském Cínovci. Firma přistoupila k vylepšení využitých technologií, čímž má dojít k navýšení celkové produkce z ložiska, které patří mezi největší na světě. Těžaři si současně slibují znatelné zvýšení marží, uvádí portál Mining Journal. Podle nových odhadů dokážou na místě za rok získávat 22,5 tisíce tun uhličitanu lithného. Celý článek najdete na stránkách deníku E15

9.7.2018  Právní rozbor Memoranda o prozumění

Memorandum mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu, zastoupeném ministrem průmyslu a obchodu Jiřím Havlíčkem (ČSSD), a společností European Metals Holdings Ltd., bylo podepsáno dne 2. 10. 2017.  Česká republika ho jednostranně zrušila 1.3. 2018.  Přečtěte si právní rozbor tohoto kroku, vytvořený MPO.


9.7. 2018. Těžaři nesouhlasí s novelou horního zákona

Novela ruší "zastropování" dobývacího poplatku na pět let. Ceny za vytěžené nerosty by se měly měnit každý rok a měly by se určovat podle aktuální situace na trhu. Prodrobné informace přináší Česká pozice.5.6.  Spor o těžbu lithia se přiostřuje

Lithium chce těžit státní firma Diamo, přednostní právo k těžbě má ale stále společnost Geomet, vlastněná australskou firmou EMH.  Ministerstvo průmyslu i obchodu připravuje také novelu Horního zákona, kde by se navýšily poplatky za vytěženou horninu. Podrobnosti najdete v článku Hospodářských novin.


13.5. ČT 2 - Pořad Nedej se plus

Lithium - krádež za bílého dne?

Lithium se v posledních letech stalo strategickou surovinou. Hovoří se o něm jako o ropě budoucnosti. Tento kov je základem baterií v mobilních telefonech i v elektromobilech. Česko má největší zásoby v Evropské unii a před loňským volbami se lithium stalo velkým volebním tématem. Tehdy vláda spolu s australskými těžaři sepsala memorandum o spolupráci při plánované těžbě. Realita ale není tak černobílá, jak se předkládalo voličům.  Podívejte se na reportáž

Interpelace Hany Aulické Jírovcové na ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera ohledně dalšího směřování surovinové politiky státu. 


27.4. 2018 Diamo chce vstoupit do procesu těžby lithia. Těžební licence ale stále vlastní společnost Geomet, kterou vlastní australská EMH. Podrobnosti najdete na serveru novinky.cz


17.4. Soukromým firmám už by se nemělo prodlužovat povolení k průzkumům ložisek strategických surovin. To se týká i lithia na Cínovci, říká v pořadu Výzva ředitel státního podniku Diamo Tomáš Rychtařík.


16.4. Němci se chystají na těžbu lithia v Krušných horách. S průzkumem pomáhá i tamní ministerstvo hospodářství. Podrobnosti najdete zde


3.4. 2018 Australská společnost European Metals Holdings (EMH), snížila ve druhém pololetí loňského roku meziročně ztrátu z 3,2 na 1,9 milionu australských dolarů. Sleduje web E15


  2.4. 2018 Australané našli efektivní způsob těžby lithia. Podrobnosti se dozvíte v   článku na  webu E15


15.3. 2018 Z rozhovoru ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera pro magazín PRO-ENERGY

"Podle odborníků, s nimiž jsem mluvil, se u nás lithium v příštích desetiletích vůbec těžit nebude. Za prvé, ruda, slída, v němž se lithium na Cínovci vyskytuje, je velmi málo kovnatá, v té slídě je jen kolem 6 %. Těžit se mělo 1,8 milionu tun, to by bylo obrovské množství hlušiny, kterou by nebylo kam ukládat. Za druhé není dosud známa technologie úpravy. Nabízí se chemická úprava kyselinou sírovou, což je postup, kterým se těžil uran v Ralsku, to je v současné době zcela nepřijatelné. Další metody, jak získat lithium z nízkokovnatých slíd, se v současné době zkoumají zatím jen v laboratorních podmínkách. Nebyly ještě provedeny ani poloprovozní zkoušky. Odzkoušení a zavedení nové metody by proto mohlo trvat minimálně 15-20 let. Otázkou je, jestli se tím někdo bude chtít vůbec zabývat, jestli by nebylo lepší těžit lithium jinde, kde je bohatší ruda, třeba v Srbsku. Tam se o těžbu zajímá renomovaná nadnárodní společnost Rio Tinto, která uzavřela mimochodem memorandum se srbskou vládou."

Společnost EMH přesto dál plánuje těžbu.

Přečtěte si celý rozhovor (dokument .pdf)14.3. 2018 Stát chystá změnu surovinové politiky. Nově by měly průzkum ložisek  strategických surovin jako je lithium, kobalt , uran, koksovatelné uhlí a další, provádět státní firmy Diamo a Česká geologická služba.  Chystá se rovněž novela horního zákona.

Zpráva deníku E15


2. 3. 2018 Společnost EMH i nadále připravuje těžbu lithia na Cínovci. Jednostranné zrušení Memoranda o porozumění nic nemění na tom, že má podle platného Horního zákona přednostní právo k těžbě.

Zpráva ČTK


Tomáš Hüner
Tomáš Hüner

1. 3. 2018 Česká republika jednostranně zrušila Memorandum o porozumění s australskou firmou European Metal Holding, která má stále přednostní právo k těžbě lithia na Cínovci. Na jednání poslanecké sněmovny to prohlásil ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Přečtěte si zprávu ČTK.


Na německé straně se začne těžit lithium, společnost Deutsche Lithium už dostala licenci na třicet let. Podrobnosti najdete v článku.


                 Stát mění pravidla nakládání s ložisky strategických surovin. Patří mezi ně i lithium.

Nová pravidla připravilo na základě úkolu předcházející vlády Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Strategie klade důraz  na veřejný zájem a ochranu strategických surovin ČR. Průzkum ložisek by měly provádět státní firmy a zpracovatelský řetězec musí být na území republiky.15.2. 2018 Na Cínovci poklad neleží, stát nemá surovinovou strategii: Rozhovor  s Milošem Faltusem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

Mgr. Miloš Faltus
Mgr. Miloš Faltus

Jaroslav Borka
Jaroslav Borka

8.2. 2018 Rozhovor s Mgr. Jaroslavem Borkou: Horní zákon potřebuje novelizovat


                            Těžba lithia v Česku


Andrej Babiš
Andrej Babiš

31.1.2018 Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil Memorandum o porozumění uzavřené s firmou EMH za neplatné. Ministerstvo průmyslu a obchodu ani bývalý ministr Jiří Havlíček (ČSSD) se k jeho slovům nevyjádřili.

Zpráva ČTK


25.1. 2018 Česká republika  podepíše s australskou firmou European Metal Holdings (EMH)  dodatek k memorandu o těžbě lithia u Cínovce do jednoho týdne.  Jak řekl ministr průmyslu a obchodu, jeho obsah je zatím tajný. 

Zpráva ČTK


Ministerstvo průmyslu a obchodu zatím neplánuje zrušení memoranda o těžbě lithia

Podle ministra Tomáše Hünera resort vyhodnocuje, co by z hlediska penalizací nebo finančních postihů takový krok znamenal.

V řádu několika týdnů by se měl setkat se zástupci společnosti European Metals Holdings (EMH), která chce prostřednictvím české firmy Geomet těžit kov u Cínovce.

"Memorandum obsahuje nejenom oblast průzkumu a těžby, ale taky zpracování případně vytěžené směsi lithia s horninou a následně i prodeje těch výrobků. Tady si, myslím, musíme vyjasnit, co si pod tím obě strany představují," řekl Hüner.

Možná těžba lithia v ČR se stala jedním z největších témat před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny. Předseda hnutí ANO a současný premiér Andrej Babiš memorandum několikrát označil za krádež spáchanou ČSSD. Po volbách EMH uvedl, že jeho zájem o těžbu u Cínovce trvá a chce o projektu jednat s novou vládou.

Ve svém programovém prohlášení Babišova vláda uvádí, že prošetří okolnosti, způsob a předmět uzavřeného memoranda a prověří možnosti těžby a zpracování lithia ve státním podniku Diamo. Maximální efekt z těžby všech nerostných surovin má podle nové vlády zůstat v rukou státu.


Hana Aulická Jírovcová
Hana Aulická Jírovcová

V  návaznosti na činnost ministerstva průmyslu a obchodu podala dne 18. 1. 2018 interpelaci poslankyně za KSČM Ing. Hana Aulická Jírovcová. Vzhledem k tomu, že menšinová vláda hnutí ANO, která na "kauze lithium" postavila předvolební kampaň se tázala ministra Tomáše Hünera, kdy bude vyhodnocení dopadů  memoranda dokončeno, případně  kdy lze očekávat další postup v této věci ve smyslu přijatého usnesení Poslanecké sněmovny.

Interpelace Ing. Hana Aulické Jírovcové a odpověď Tomáše Hünera 
(stenoprotokol PSP)