ČR, těžba a zpracování lithia

Od roku 1957 do roku 1968 se vyráběl technický uhličitan lithný z domácích surovin v Kaznějově na Plzeňsku, většinou pro sklářský průmysl. V roce 1968 byla výroba z domácí suroviny zastavena - výroba byla nerentabilní. Závod ale i poté vyráběl lithné soli ze suroviny dovezené ze SSSR, ruda byla levnější a kvalitnější.

Zdroj: Vývoj chemického průmyslu v Československu 1918 -1990, kol. autorů

Vědecký tým z Vysoké školy chemicko-technologické pod vedením Vlastimila Brožka prováděl v letech 2003 - 2005 na Cínovci výzkum zpracování lithia z odkališť. Dvouletý projekt finančně podpořil i stát - ministerstvo průmyslu a obchodu dalo na výzkum téměř tři a půl milionu korun. Vědci vymysleli unikátní postup, jak lithium získat z odkališť a dále zpracovat. Do praxe ale stát neuvedl nic a odkaliště jako naprosto nepochopitelně prodal Cínovecké deponii za 866 tisíc korun.

Podívejte se na reportáž České televize

Studie Vlastimila Brožka z VŠCHT

ČR v posledních 25 letech rezignovala na aktivní surovinovou politiku, zaměřila se na likvidaci následků po těžbě, kterou uskutečňuje zejména prostřednictvím s. p. Diamo. Podle platné novely Horního zákona 89/2016 Sb. má předností právo těžby, ten kdo prováděl průzkum.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky
Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

Pokročilá nastavení

Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.