ARCHIV AKTUALIT
Interpelace Hany Aulické Jírovcové na ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera ohledně dalšího směřování surovinové politiky státu.
Interpelace Ing. Hana Aulické Jírovcové a odpověď Tomáše Hünera
(stenoprotokol PSP)
Stát mění pravidla nakládání s ložisky strategických surovin. Patří mezi ně i lithium.

Nová pravidla připravilo na základě úkolu předcházející vlády Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Strategie klade důraz na veřejný zájem a ochranu strategických surovin ČR. Průzkum ložisek by měly provádět státní firmy a zpracovatelský řetězec musí být na území republiky.

15.2. 2018 Na Cínovci poklad neleží, stát nemá surovinovou strategii: Rozhovor s Milošem Faltusem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

8.2. 2018 Rozhovor s Mgr. Jaroslavem Borkou: Horní zákon potřebuje novelizovat

31.1.2018
Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil Memorandum o porozumění uzavřené s
firmou EMH za neplatné. Ministerstvo průmyslu a obchodu ani bývalý
ministr Jiří Havlíček (ČSSD) se k jeho slovům nevyjádřili.
31.1. 2018 ČT 24 Vládní spor kvůli lithiu
25.1. 2018 Česká republika podepíše s australskou firmou European Metal Holdings (EMH) dodatek k memorandu o těžbě lithia u Cínovce do jednoho týdne. Jak řekl ministr průmyslu a obchodu, jeho obsah je zatím tajný.
Interpelace Hany Aulické Jírovcové na vyhodnocení dopadů Memoranda s EMH

V návaznosti na činnost ministerstva průmyslu a obchodu podala dne 18. 1. 2018 interpelaci poslankyně za KSČM Ing. Hana Aulická Jírovcová. Vzhledem k tomu, že menšinová vláda hnutí ANO, která na "kauze lithium" postavila předvolební kampaň se tázala ministra Tomáše Hünera, kdy bude vyhodnocení dopadů memoranda dokončeno, případně kdy lze očekávat další postup v této věci ve smyslu přijatého usnesení Poslanecké sněmovny.
Ministerstvo průmyslu a obchodu zatím neplánuje zrušení memoranda o těžbě lithia
Podle ministra Tomáše Hünera resort vyhodnocuje, co by z hlediska penalizací nebo finančních postihů takový krok znamenal.

V řádu několika týdnů by se měl setkat se zástupci společnosti European Metals Holdings (EMH), která chce prostřednictvím české firmy Geomet těžit kov u Cínovce.
"Memorandum obsahuje nejenom oblast průzkumu a těžby, ale taky zpracování případně vytěžené směsi lithia s horninou a následně i prodeje těch výrobků. Tady si, myslím, musíme vyjasnit, co si pod tím obě strany představují," řekl Hüner.
Možná těžba lithia v ČR se stala jedním z největších témat před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny. Předseda hnutí ANO a současný premiér Andrej Babiš memorandum několikrát označil za krádež spáchanou ČSSD. Po volbách EMH uvedl, že jeho zájem o těžbu u Cínovce trvá a chce o projektu jednat s novou vládou.Ve svém programovém prohlášení Babišova vláda uvádí, že prošetří okolnosti, způsob a předmět uzavřeného memoranda a prověří možnosti těžby a zpracování lithia ve státním podniku Diamo. Maximální efekt z těžby všech nerostných surovin má podle nové vlády zůstat v rukou státu.

Na německé straně se začne těžit lithium, společnost Deutsche Lithium už dostala licenci na třicet let. Podrobnosti najdete v článku.

2. 3. 2018 Společnost EMH i nadále připravuje těžbu lithia na Cínovci. Jednostranné zrušení Memoranda o porozumění nic nemění na tom, že má podle platného Horního zákona přednostní právo k těžbě.

1. 3. 2018 Česká republika jednostranně zrušila Memorandum o porozumění s australskou firmou European Metal Holding, která má stále přednostní právo k těžbě lithia na Cínovci. Na jednání poslanecké sněmovny to prohlásil ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Přečtěte si zprávu ČTK.

23.7.2017 Nebýt loňských sněmovních voleb a vidiny ovlivnění části voličů, patrně by nikoho těžba lithia příliš nevzrušovala. O lithium v Česku je přesto značný zájem investorů. O to podivněji vyznívá následující příběh, jak stát se svým nerostným bohatstvím nakládá.

14.3. 2018 Stát chystá změnu surovinové politiky. Nově by měly průzkum ložisek strategických surovin jako je lithium, kobalt , uran, koksovatelné uhlí a další, provádět státní firmy Diamo a Česká geologická služba. Chystá se rovněž novela horního zákona.

15.3. 2018 Z rozhovoru ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera pro magazín PRO-ENERGY
"Podle odborníků, s nimiž jsem mluvil, se u nás lithium v příštích desetiletích vůbec těžit nebude. Za prvé, ruda, slída, v němž se lithium
na Cínovci vyskytuje, je velmi málo kovnatá, v té slídě je jen kolem 6
%. Těžit se mělo 1,8 milionu tun, to by bylo obrovské množství hlušiny,
kterou by nebylo kam ukládat. Za druhé není dosud známa technologie
úpravy. Nabízí se chemická úprava kyselinou sírovou, což je postup,
kterým se těžil uran v Ralsku, to je v současné době zcela nepřijatelné.
Další metody, jak získat lithium z
nízkokovnatých slíd, se v současné době zkoumají zatím jen v
laboratorních podmínkách. Nebyly ještě provedeny ani poloprovozní
zkoušky. Odzkoušení a zavedení nové metody by proto mohlo trvat
minimálně 15-20 let. Otázkou je, jestli se tím někdo bude chtít vůbec
zabývat, jestli by nebylo lepší těžit lithium
jinde, kde je bohatší ruda, třeba v Srbsku. Tam se o těžbu zajímá
renomovaná nadnárodní společnost Rio Tinto, která uzavřela mimochodem
memorandum se srbskou vládou."
Společnost EMH přesto dál plánuje těžbu.
Přečtěte si celý rozhovor (dokument .pdf)

2.4. 2018 Australané našli efektivní způsob těžby lithia. Podrobnosti se dozvíte v článku na webu E15

27.4. 2018 Diamo chce vstoupit do procesu těžby lithia. Těžební licence ale stále vlastní společnost Geomet, kterou vlastní australská EMH. Podrobnosti najdete na serveru novinky.cz

17.4. Soukromým firmám už by se nemělo prodlužovat povolení k průzkumům ložisek strategických surovin. To se týká i lithia na Cínovci, říká v pořadu Výzva ředitel státního podniku Diamo Tomáš Rychtařík.
9.7. 2018. Těžaři nesouhlasí s novelou horního zákona
Novela ruší "zastropování" dobývacího poplatku na pět let. Ceny za vytěžené nerosty by se měly měnit každý rok a měly by se určovat podle aktuální situace na trhu. Prodrobné informace přináší Česká pozice.
5.6. Spor o těžbu lithia se přiostřuje

Lithium chce těžit státní firma Diamo, přednostní právo k těžbě má ale stále společnost Geomet, vlastněná australskou firmou EMH. Ministerstvo průmyslu i obchodu připravuje také novelu Horního zákona, kde by se navýšily poplatky za vytěženou horninu. Podrobnosti najdete v článku Hospodářských novin.
13.5. ČT 2 - Pořad Nedej se plus
Lithium - krádež za bílého dne?
Lithium se v posledních letech stalo strategickou surovinou. Hovoří se o něm jako o ropě budoucnosti. Tento kov je základem baterií v mobilních telefonech i v elektromobilech. Česko má největší zásoby v Evropské unii a před loňským volbami se lithium stalo velkým volebním tématem. Tehdy vláda spolu s australskými těžaři sepsala memorandum o spolupráci při plánované těžbě. Realita ale není tak černobílá, jak se předkládalo voličům. Podívejte se na reportáž
16.4. Němci se chystají na těžbu lithia v Krušných horách. S průzkumem pomáhá i tamní ministerstvo hospodářství. Podrobnosti najdete zde

3.4. 2018 Australská společnost European Metals Holdings (EMH), snížila ve druhém pololetí loňského roku meziročně ztrátu z 3,2 na 1,9 milionu australských dolarů. Sleduje web E15